Bayi Girişi

HABERLER

SANAT, TARİH KURTARIYOR: 3. HEYKEL SEMPOZYUMU

04Eki'17

Bu yıl 3. Kez düzenlenen, ana sponsorluğunu Işıklar Yapı Ürünleri'nin üstlendiği “Köyünü Yaşat" projesi kapsamında Heykel Sempozyumu 24 Eylül Pazar günü kapanış törenini gerçekleşti. 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde görevli Yrd. Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu ve heykeltıraş Doç. Bülent Çınar'ın proje yürütücülüğünü üstlendiği, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık ve Heykel Bölümü öğrencileri desteğiyle süren bu proje, Bilecik'in çevre köylerini gezerek Anadolu'da yok olmaya yüz tutan orta sofalı evleri keşfetme amacı taşıyor. 

Bu disiplinler arası proje, aynı zamanda öğrencilerin stajlarını yapabildikleri bir yer olmakla birlikte, her yapılan çalışmanın küçük sergilere dönüştürüldüğü, izleyiciyi çalışmaya dâhil ederek bir kazanım oluşturuyor: Gölpazarı ve birçok Anadolu köyünün şehirleşmeye karşı korunması, betonlaşmasının önüne geçilmesi için ortak bir bilinci oluşturuyor. 

3. Heykel Sempozyumu Kapanış Töreni Bilecik'in Gölpazarı ilçesi, Taşhan Binası'nda gerçekleşti. Gölpazarı Belediye Başkanı Sn. Vedat Kazıcı, proje yürütücüleri Yrd. Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu ve Doç. Dr. Bülent Çınar, Işıklar Yapı Ürünleri Pazarlama Müdürü Sn. Dilek Karaköz Toruş'un konuşmalarını gerçekleştirmesinin ardından bu değerli projede emeği geçenlere plaketleri ve teşekkür belgeleri takdim edildi. 

Sosyal sorumluluktan daha fazlası olarak, heykel ve mimarinin eş sesliliği olan bu proje köylerin gelişiminin ilçelerin mekânsal gelişimine de bağlı olduğunu savunarak, mekânsal farklılık katma amacıyla MSGU Heykel Bölümü sanatçılarına yaz boyunca sanatlarını icra etme olanağı tanıdı. Taşhan'da gerçekleşen törenin ardından çeşitli bölgelere yerleştirilen bu eserler adeta bir açık hava galerisi oluşturdu. İzleyiciler tarafından büyük beğeni topladı. Tongurlar Köyü ziyaretiyle birlikte tören sona erdi. 

Sanatın tarihi kurtardığı bu projeye dahil olan: öğrenciler, akademisyenler, sponsor firmalar, Işıklar Yönetimi ve konukseverliği ile desteğin en büyüğünü sağlayan Gölpazarı Halkı'na derin teşekkürlerimizi sunuyoruz… 


DİĞER HABERLER
TÜM DİĞER HABERLERİ
IŞIKLAR SOSYAL
ÜYESİ OLDUĞUMUZ KURULUŞLAR