Bayi Girişi

HABERLER

‘KENDİ GİBİ OLMA’ ARAYIŞIYLA ÖDÜLLENDİRİLEN MİMAR: ERDAL SORGUCU

08Ara'17

TMMOB Mimarlar Odası'ndan “Özgün mimarlık dili ve 'kendi gibi olma' arayışını, devşirilmiş kalıplarla başarı olasılıklarına üstün tutarak, riskle yüzleşmeyi de cesaretle göğüsleyişi nedeniyle IX. Ulusal Mimarlık Ödülü'ne layık görülen Erdal Sorgucu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Aktivite Merkezi'nde Işıklar'ı tercih etti. 

Heykelsi topografyasıyla dikkat çeken bir alana projelendirdiği Sosyal Aktivite Merkezi'ni öğrencilerin sadece maddi gereksinmelerini karşılayabilecekleri bir yer olarak değil; üniversite hayatları boyunca kişisel ve sosyal hayatlarını da etkileyen, dönüştüren, değiştirip geliştirebilecek bir yer olmasını hedefleyerek tasarım sürecine başlamış ve yapının cephesini tuğla kaplama olarak tasarlamış.

Erdal Sorgucu, tüm tasarımlarında özellikle kolay eskimeyen, sürekli bakım gerektirmeyen doğal malzemeler tercih etmiş; çünkü yapının kendi kimliğini kaybetmeden kalabilmesinin en önemli şartının 'iyi eskimek' olarak görüyor. Bir de büyük idareler açısından bakım ve onarım kısmı düşünüldüğünde doğal malzemenin onarım maliyetlerini düşürüyor olmasını bir avantaj olarak görüyor. Sorgucu, doğal dokuyla son derece uyumlu bir şekilde ortaya çıkan bu kentsel doku, hem yapıya hem de bulunduğu bölgeye, bulunduğu kentsel dokuya eşsiz bir kalite kattığı görüşünde. 

Projenin  başından beri 'Işıklar Yapı Ürünleri' ile çalışmaya karar veren Erdal Sorgucu, Işıklar üretimi 'kaplama tuğla'nın sağladığı olanaklar ile aradığı özgün mimari kimliği yakalama şansının olacağını öngörmüş. Işıklar Kaplama Tuğla'nın olanaklarını sonuna kadar zorlayıp; Işıklar ile birlikte ürettiği detayları uygulamaya koyduğunda tasarım sürecinin en başından beri aradığı mimariye ne kadar yaklaşmış olduğunu görmüş. 

Sosyal Aktivite Merkezi binası inşa edildikten sonra ortaya çıkan sonucun birden fazla paydada 'geçerliliği' Rektörlük tarafından kabul görmüş olacak ki; kampüste bulunan mevcut yapıların da kaplama tuğla ile yenilenmesi kararı verilerek tadilatları gerçekleştirilmiş: Tabir-i caizse bir domino etkisi yaratmış. 

Işıklar Yapı Ürünleri olarak öncelikle bilinçli tercihler ile bilinç yaratabilen bir sanatçı: Erdal Sorgucu'nun mimari arayışına cevap olmaktan gurur duyuyor, öğrencilerin bir arada olabilme ve karşılaşma olasılıklarını doğal ve sürdürülebilir olarak sarmaktan mutluluk duyuyoruz. 

DİĞER HABERLER
TÜM DİĞER HABERLERİ
IŞIKLAR SOSYAL
ÜYESİ OLDUĞUMUZ KURULUŞLAR