Bayi Girişi

HABERLER

KONFOR VE GÜVENLİK DUVARLA BAŞLAR KONFERANSI VE PANELİ’NE İLGİ YOĞUNLUĞU

13Ara'17

13 Aralık 2017 Çarşamba günü düzenlenen “Konfor ve Güvenlik Duvarla Başlar" konferansı ve paneli Işıklar Yapı Ürünleri, MSGSÜ ve YUAM ve iş birliğiyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda gerçekleşti.

Birbirinden değerli konuşmacıların yer aldığı konferans ve panel; sektör ilgilileri, mimarlar ve öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü. Açılış konuşması Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sema Ergönül ve Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk tarafından yapıldı: Ardından Alman Tuğlacılar Birliği Başkanı Dr. Dieter Figge sunumunu gerçekleştirdi. Avrupa'da Kil Esaslı Yalıtımlı Duvarlar'ı konu alan bu sunumda Avrupa'daki ürünler ile Işıklar Yapı Ürünleri'nin Ekoklinker'ini karşılaştırdı: Ekoklinker'in, sağlamlığı ve kendinde barındırdığı yalıtım teknolojisiyle Avrupa standartlarının üstünde oluşuna değindi. 

Yalıtımın diğer konusu olan ses konusu Akustik Uzmanı Türker Talayman tarafından ele alındı. Duvarlarda Akustik Yalıtım başlığıyla ses yalıtımının insan ve çevre sağlığı için gerekliliği, yöntemleri konusunda tüm katılımcıları aydınlattı. 

Sonrasında,  'Duvarlarda İklimsel Farklılıklar' sunumuyla Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu iklimsel farklılıkların ziyadesiyle gözlemlenebildiği coğrafyamızı ve dünyada bu çeşitliliğe muadil bölgeleri ele alarak yalıtım konusundaki minimum ve maksimum değerleri örneklendirdi. Bu farklara göre yalıtım gereklilikleri ve stratejileri konusuna genişçe yer verdi.

MSGSU Öğretim Görevlisi ve YUAM Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Özgünler 'Duvarlarda Yangın Güvenliği' konulu sunumuyla yalıtımın yalnızca tasarruf değil aynı zamanda bir yaşam zaruriyeti olduğunu örneklerle açıkladı. Sıradan yalıtım malzemeleri ile kaplanmış konutların yangına karşı nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu yaşamdan kesitlerle açıkladı. 

'Duvarlarda Yaşam Döngüsü ve Maliyet' konulu sunumuyla yalıtımı uzun vadede, geniş açıyla ve teknik hesaplamalarla ele alan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sema Ergönül katılımcıların ilgisini topladı. 

Ödüllü Mimar Erdal Sorgucu, 'Tuğla'nın Peşinden' konulu sunumu ile tuğla malzemesinin mimara kazandırdığı tasarım esnekliği ve çevre ile uyumu, bunun ekolojik döngü için önemini, modern inşaat malzemeleri ile uyumu ve yapıya kattığı nitelikleri ele aldı. 

Tüm konuşmacıların yer aldığı panele katılımcıların alakası oldukça fazla oldu. Tüm soruları tek tek değerlendirip cevaplayan konuşmacılar; geleceğin yalıtım teknolojileri, geleneksel yapı malzemeleri, projenin yaşam döngüsündeki planlaması ile ilgili görüşlerini katılımcılara aktardılar. Katılımcıların yoğun arzusu üzerine bir sonraki panelde görüşmek üzere söz vererek kapanış  yapıldı. 

Son olarak tüm katılımcılarla birlikte kokteyl salonuna geçildi. Kokteyl için ayrılan bölüm aynı zamanda tuğla yapılar hakkında detayların yer aldığı bir sergi alanı olarak düşünüldü. Müzik eşliğinde yoğun geçen bu günün kritiğini yapan konuşmacılar ve katılımcıların memnuniyeti yüzlerinden okunuyordu.

Böyle değerli bir organizasyona ortaklık yapmış olmaktan ötürü Işıklar Yapı Ürünleri olarak gurur duyuyor, tarifsiz bir mutluluğu paylaşıyoruz…

DİĞER HABERLER
TÜM DİĞER HABERLERİ
IŞIKLAR SOSYAL
ÜYESİ OLDUĞUMUZ KURULUŞLAR