Bayi Girişi

HABERLER

IŞIKLAR SPONSORLUĞUNDA ODTÜ MİMARLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNE TUĞLA-KİREMİT EĞİTİMİ VERİLDİ!

20Tem'18

Işıklar Yapı Ürünleri'nin sponsorluğuyla, TUKDER ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin yaz stajı kapsamında ortaklaşa düzenlediği, tuğla-kiremit konulu teorik ve uygulamalı eğitimler, 26-27 Haziran ve 03-04 Temmuz 2018 tarihleri arasında, Tukder Uygulamalı Eğitim Merkezinde (TUEM) yapıldı. Eğitime, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümü öğrencileri ve öğretim görevlileri katıldı. 


Işıklar Yapı Ürünleri Ürün Müdürü Pınar Özçırpıcı tarafından gerçekleştirilen sunumda, teknik detaylardan bahsedilirken, detaylı bir şekilde ekoklinker anlatımı gerçekleştirildi.Ses ve ısı yalıtımı konularında sektörel çözüm konumundaki Ekoklinker ürününün teknik özellikleri ile birlikte Işıklar Yapı Ürünleri'ne ait diğer tüm ürün grupları anlatılmasının ardındanözellikle Ekoklinker olmak üzere, pres taban kaplama ve mekanik sistemlerini öğrenciler ile birlikte uygulama fırsatı yakalayan Işıklar, öğrencilere uygulama eğitimi de verdi. Öğrenciler gruplara ayrılarak, her gruba farklı tip tuğlalar ile uygulama yaptırıldı. Uygulama eğitimleri Ekrem Öksüz, Birol Kaya ve Pınar Özçırpıcı tarafından verildi.

Eğitimin teorik bölümünde; Tuğla ve Kiremit Üretimi, Tuğla ve Kiremit standartları, dolgu ve taşıyıcı asmolen standart ve uygulamaları, Binalarda Isı Yalıtım Kuralları, Deprem Yönetmeliği, Yangın Yönetmeliği, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği, CE – G işaretlemeleri ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Ayrıca tuğla duvar uygulamaları, uygulamalardan kaynaklanan hatalar, ısıl gün bölgelerine göre alternatif duvar çözümleri, ses yalıtımına karşı gösterdiği yüksek performans, yatay deprem yükleri altında çalışma şekli ve gösterdiği yüksek performanstan dolayı deprem bölgelerinde özellikle tuğla duvarların kullanılması gerektiğinin altı çizildi.

DİĞER HABERLER
TÜM DİĞER HABERLERİ
IŞIKLAR SOSYAL
ÜYESİ OLDUĞUMUZ KURULUŞLAR